دسته بندی :  تعمیر و نگهداری

مطالبی راجع به توپی چرخ و کالیپر و سیلندر ترمز

آشنایی با متعلقات مربوط به ترمز شامل سیلندر ترمز، کالیپر، توپی چرخ

توپی چرخ

وقتی یکی از قطعات خودرو خراب می‌شود، تشخیص دادن مشکل و پیدا کردن نقص می‌تواند کاری گیج‌کننده باشد. به علاوه، خرید لوازم یدکی خودرو به تجربه نیاز دارد و باید اطلاعاتی در خصوص قطعات یدکی خودرو داشته باشید تا بتوانید هوشمندانه خرید کنید. توپی چرخ یکی از لوازم یدکی خودرو است که خراب شدن آن ممکن است ایمنی مسافرین را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه، رسیدگی به آن و اطمینان داشتن از سالم بودن آن اهمیت زیادی دارد.

خرابی توپی چرخ ، عملکرد سیستم‌های تعلیق ، فرمان و ترمز خودرو را زیر سؤال می‌برد. اگر احساس می‌کنید که پدال ترمز خودروی تان بیش از حد پایین رفته است، باید به خرابی توپی چرخ خودرو شک کنید. تشخیص خرابی این قطعه، کار چندان آسانی نیست.

شرح کار توپی چرخ

توپی چرخ قطعه ای است که نه تنها باعث چرخش چرخ است بلکه تکیه گاه چرخ نیز محسوب می‌شود. گشتاور از طریق اکسل‌ها و توپی و در نهایت به چرخ منتقل می‌گردد. در یک کلام، چرخ از طریق توپی به خودرو متصل می‌شود. تعداد سرپیچ‌های هر توپی چرخ ، به طراحی آن بستگی دارد و باعث تمایز آن‌ها از همدیگر می‌شود؛ بنابراین توجه داشته باشید اگر این قطعه در خودروی شما خراب شد، قبل از تهیه مدل جدید، به مدل آن در خودروی خود نگاه کنید و از تعداد سرپیچ‌های آن مطمئن شوید، چرا که اولین سؤالی که فروشنده لوازم یدکی از شما می‌پرسد، راجع به همین موضوع است.

با پیشرفت تکنولوژی، تغییرات زیادی در تولید قطعات خودرو ایجاد شده است؛ مثلاً اکنون توپی چرخ هایی تولید می‌شوند که داخل آن ها، موتور و جعبه دنده تعبیه شده است. این مدل به توپی چرخ‌های موتور دار معروف است و مصرف سوخت را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. نسل جدید این قطعه بسیار کوچک و سبک است. امروزه گریس هایی نیز تولید می‌شوند که مخصوص توپی چرخ است. این گریس‌ها باعث ضد زنگ شدن قطعه، جلوگیری از فرسایش و افزایش میزان تحمل بار در آن می‌شوند.

توپی چرخ، تسهیل کننده گردش چرخ ها، متصل کننده چرخ‌ها به خودرو و منتقل کننده گشتاور یا همان نیرو به چرخ است. بعد از سوار شدن چرخ روی این قطعه و جفت شدن دو فلانچ و بلبرینگ‌های آن با توپی، چرخ به راحتی شروع به چرخش می‌کند. به علت ارتباط تگاتنگی که این دو قطعه با یکدیگر دارند، در برخی از خودروها سنسور سرعت و چرخ دندانه ABS را به آن متصل می‌کنند تا محاسبات لازم را به راحتی انجام دهد

علائم خرابی توپی چرخ

توپی چرخ یکی از قطعاتی است که تشخیص خرابی آن با جزئیاتی همراه است. نشانه هایی که حاکی از بروز مشکل در این قطعه هستند، بسیار شبیه به علائم خرابی قسمت‌های دیگرند. عملکرد توپی چرخ برای تأمین امنیت خودرو بسیار حیاتی است. پس اگر مطمئن نیستید که خرابی مربوط به کدام قسمت خودرو است، فوراً به تعمیرگاه مراجعه کنید.

 • شنیدن صدا از چرخ ها: شنیدن صداهای غیر عادی چون گیر کردن یک قطعه یا ضربه خوردن به آن از سمت چرخ، مربوط به بروز مشکل در سیستم چرخ هاست. این صداها زمانی تشدید می‌شود که خودرو سرعت می‌گیرد. اگر هنگام دور زدن نیز صدایی شبیه به تیک تیک می‌شنوید، این قطعه خراب شده است.  به طور کلی، شنیدن صداهای غیر معمول از سمت قطعات را جدی بگیرید.
 • لرزش فرمان: این مورد جزو همان نشانه هایی است که راننده را سر در گم می‌کند. لرزش فرمان، دلایل متفاوتی دارد که یکی از موارد آن، بروز اشکال در عملکرد توپی چرخ است.
 • عملکرد نامناسب ترمز: خرابی توپی چرخ از جمله عواملی است که بر کارکرد سیستم ترمز تأثیر می‌گذارد. در چنین مواقعی، ترمز به موقع نمی‌گیرد یا به اصطلاح می‌کشد.
 • شکستن بلبرینگ چرخ: اگر بلبرینگ‌های چرخ زود به زود از بین بروند، مشکل اصلی از توپی چرخ است.

علائم فوق ممکن است در خرابی هر یک از توپی چرخ‌های جلو یا عقب بروز کند، اما به طور کلی، خرابی توپی چرخ یا بلبرینگ آن در سیستم‌های مختلف خودرو با علائم زیر بروز می‌کند:

 1. در سیستم ترمز باعث به اصطلاح دل زدن ترمز و پایین رفتن بیش از حد پدال ترمز می‌شود.
 2. در سیستم تعلیق باعث به وجود آمدن لرزش و صداهای غیر معمول می‌شود.
 3. در سیستم هدایت و فرمان باعث عملکرد نامناسب فرمان و سر در گمی آن می‌شود.
 4. در مواردی هم ممکن است چراغ ABS روشن و غربیلک فرمان سفت شود.

دلایل خرابی توپی چرخ

اگر از خرابی این قطعه مطمئن شدید، بهتر است هر چه سریع تر، دلایل بروز مشکل را بیابید و برطرف کنید. خرابی این قطعه و عملکرد نامناسب آن باعث افت کیفیت در عملکرد سیستم ترمز و سیستم فرمان می‌شود. عمده‌ترین مشکلات مربوط به این قطعه به شل شدن بلبرینگ ها، لقی و اشتباه بستن آن‌ها باز می‌گردد. عبور از ناهمواری‌ها با سرعت بالا، تیک آف کشیدن و افتادن در چاله‌های عمیق و برخورد ضربه‌های شدید به چرخ‌ها از جمله مواردی است که به این قطعه آسیب می‌زند. به یاد داشته باشید که بلبرینگ و رولبرینگ توپی چرخ باید تمامی نیروهای وارده بر سیستم چرخ را تحمل کنند. اگر این موارد به طور مکرر اتفاق بیفتند، محل قرارگیری بلبرینگ گشاد می‌شود و توپی چرخ را خراب می‌کنند. 

کالیپر ترمز

ترمز خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که موجب توقف به موقع خودرو می‌شوند. امروزه ترمز چرخ‌های جلو بسیاری از خودروها به صورت دیسکی است. در سیستم ترمزهای دیسکی، چرخ خودرو به یک روتور فلزی متصل است که این روتور به همراه چرخ‌ها می‌چرخند. کالیپر ترمز در قسمت بالایی این روتور قرار دارد و درون آن یک جفت صفحه فلزی وجود دارد که به لنت‌های ترمز متصل هستند. لنت‌های ترمز قسمت بیرونی و دروتی روتورها را در بر می‌گیرند.

هنگامی که پا را بر روی پدال ترمز می‌گذارید، روغن موجود در پمپ اصلی، نیروی لازم برای چسباندن لنت‌ها به روتورها به وسیله کالیپر را فراهم می‌کند.

به زبان ساده‌ترکالیپر‌ها وظیفه ایجاد اصطکاک با روتور و متوقف کردن خودرو به وسیله لنت ترمز را بر عهده دارند. جنس لنت‌ها و سطوح آن‌ها به گونه‌ای است که اصطکاک زیادی با روتور می‌تواند ایجاد کند و هنگام ترمزگیری با وارد آوردن نیرو موجب ایجاد اصطکاک، کاهش سرعت چرخش روتور و متوقف شدن آن می‌شود. روتورها هم همراه با چرخ‌ها می‌چرخند و در نتیجه این امر موجب متوقف شده خودرو می‌شود

کالیپرهای ترمز در مقایسه با اندازه وسیله نقلیه

نیروی اعمال شده بر اساس میزان قدرت کالیپر ترمز در متوقف کردن خودرو تعیین می‌شود. به طور خاص این میزان به نیرویی که بر روی سطح روتور اعمال می‌شود، اشاره دارد. نیروی نگهدارنده قوی تنها در صورتی می‌تواند امکان پذیر باشد که مواد اصطکاکی لنت ترمز موثر و عریض باشند. همچنین تعداد پیستون‌ها می‌توانند بر نیروی اعمال شده تأثیر بگذارند.

کامیونها و SUVها قطعا بزرگتر از اتومبیل‌های استاندارد هستند. آنها دارای لوازم جانبی سنگین‌تر و لاستیک‌های بزرگتر می‌باشند. آنها می‌توانند مسافران و بارهای بیشتری را حمل کنند که در نهایت منجر به بالا رفتن وزن کلی آنها می‌شود. خوشبختانه، کالیپرهای ترمز کامیون‌ها نیز در حال حاضر در بازار موجود می‌باشند. سطح تماس آنها دو برابر بیشتر از کالیپرهای شناور استاندارد است.

انواع کالیپرهای ترمز

کالیپرهای ترمز دارای دو نوع اصلی هستند: شناور و ثابت. نوع شناور همچنین می‌تواند تحت عنوان کالیپر کشویی شناخته شود. شباهت‌ها و تفاوت‌های کالیپرهای ترمز شناور و ثابت را بررسی کنید:

کالیپرهای ترمز شناور

حرکت کالیپرهای ترمز شناور یک حرکت ورود و خروجی است. این نوع کالیپر ترمز حداکثر دارای دو پیستون در قسمت داخلی روتور خود هستند. پیستون بعد از فشار دادن پدال ترمز، کل کالیپر را فشرده می‌کند. به کمک لنت‌های ترمز باعث ایجاد اصطکاک در هر طرف روتور می‌شود.

کالیپرهای ترمز ثابت

کالیپرهای ترمز شناور کاملا متفاوت با انواع ثابت هستند. در حالی که کالیپرهای شناورها حرکت خاصی را دنبال می‌کنند. انواع ثابت به طور کلی حرکت نمی‌کنند. کالیپرهای ثابت همچنین دارای پیستون‌هایی در هر دو طرف داخلی و خارجی روتور هستند. معایب این نوع کالیپرهای ترمز قیمت بالای پیستون‌های آنها است. برخی از کالیپرهای ثابت دارای بیش از دو پیستون در هر دو طرف خود هستند. هر روتور در واقع می‌تواند چندین پیستون در اطراف خود باشد. اما این تنها در صورتی امکان پذیر است که صاحب ماشین بتواند هزینه‌های مربوط به آن را بر عهده بگیرد

مزیت ترمز‌های دیسکی نسبت به ترمزهای کاسه‌ای

در ساز و کار ترمز‌های کاسه‌ای که در خودروهای قدیمی استفاده می‌شد، چرخ‌ها بر اثر اصطکاک بین کاسه و لنت ترمز متوقف می‌شدند. این اصطکاک موجب ایجاد گرمای بسیار زیاد می‌شد که در مواردی، بر اثر ترمز کردن زیاد و داغ شدن سیستم ترمز، خودرو به اصطلاح ترمز می‌برید که بسیار خطرناک است.

اما در ترمزهای دیسکی به دلیل این که لنت‌ها در خارج از دیسک قرار دارند و کاسه‌ای آن‌ها را احاطه نکرده است، زودتر خنک می‌شوند.

علائم خرابی کالیپر ترمز

 • ایجاد صداهای عجیب

  معمولا این صداهای عجیب به هنگام فشار دادن پدال ترمز چرخ‌های خودرو شنیده می‌شود، که نشان دهنده آسیب دیدگی کالیپرهای ترمز خودرو است. برای اینکه بفهمید آیا این صداها نشانه‌ی اشکال در خودرو است. آیا می‌تواند این صدا از کالیپر باشد یا نه چرا که در اثر شل شدن و یا گیر کردن کالیپر این واقعه ممکن است رخ دهد.

 • حرکات غیر عادی خودرو

  وقتی که یک چرخ به دلیل کشش ترمز کندتر از چرخ دیگر است، اتومبیل به سمت کناره‌های جاده متمایل می‌شود و تمایل دارد که در کنارها حرکت کند و این نشان از کالیپر آسیب دیده است. چرا که در این صورت خودرو نمی‌تواند در یک خط مستقیم حرکت کند. یا حتی در صورت خرابی کالیپر ممکن است لرزش در اتومبیل اتفاق بیفتد که البته این نشانه و علامت، عوامل متعدد و بسیاری ممکن است داشته باشد.

 • بوجود آمد نشتی

  کالیپرهای ترمز خودرو برای ارائه عملکرد خوب و مناسب باید از روغن ترمزی که در داخل یک محفظه‌ی پلاستیکی مهر و موم قرار دارند استفاده کنند. اگر این روکش و مهر و موم به علت حرارت ناشی از ترمزی که کالیپر آن فرسوده شده باشد ایجاد شده، این محفظه‌ی آسیب دیده حتما باعث نشتی خواهد شد. این نشتی ممکن است در زیر خودرو یا اطراف چرخ‌ها و یا حتی در ناحیه‌ی موتور خودرو اتفاق بیفتد.

 • چراغ ترمز abs و چراغ چک خودرو روشن می‌شود

  اگر چراغ چک خودرو و چراغ ترمز ای بی اس که در نمایشگر پشت غربیلک فرمان و یا روی مانیتور خودرو روشن شود، قطعاً کامپیوتر خودرو در سیستم ترمز خودرو مشکل را مشاهده و تشخیص داده است که باید به درستی آن را مورد بررسی قرار دهید. در این صورت با بررسی دقیق در قسمت کالیپر خودرو به آسیب دیدگی آن پی خواهید برد.

 • سفت و یا نرم بودن پدال ترمز خودرو

  اگر پدال ترمز اتومبیل شما بیش از اندازه شل و یا سفت است باید کالیپر اتومبیل را چک کنید. میزان فشار وارد شده به پدال ترمز نباید بیش از اندازه باشد و نباید خیلی کم باشد و در واقع با یک فشار ملایم و عادی بر پدال ترمز شما باید بتوانید خودرو را متوقف کنید. پس نباید نیاز به این باشد که پدال را تا انتهای آن بفشارید که در این صورت باید کالیپر را بررسی کنید شاید مشکل از این قطعه است.

 • طی کردن مسافت بیش از حد لزوم

اگر در هنگام ترمز گرفتن خودرو شما مسافت طولانی را طی می‌کند، و این مسافت از حالت عادی خود بیشتر است، همینطور اگر در حین ترمز گرفتن به ماشین ضربه هایی وارد می‌شود، این دو مشکل می‌تواند از کالیپر خودرو و نشان دهنده‌ی خرابی آن باشد. این نکته را هم یادآوری می‌کنیم که با گذشت زمان و طی مسافت چندین کیلومتر، اتومبیل بر اثر گرمایی که در سیستم ترمز به خاطر گرفتن ترمز ایجاد می‌شود، ممکن است که از ضخامت کالیپر کاسته شود. این مشکل کارایی مثبت این قطعه را از بین خواهد برد، حتی اگر در دراز مدت از اتومبیل خود استفاده نکنید هم، ممکن است دچار زنگ زدگی و خوردگی شود. پس با بررسی به موقع اتومبیل خود و شناخت علائم خرابی کالیپر ترمز، خودرو خود را از این نظر در وضعیت مطلوبی قرار دهید

سیلندر ترمز

ترمزهای سیلندری

این نوع سیستم ترمز تنها در مدل‌های خودرو قدیمی یافت می‌شود. این شامل یک سیلندر چرخشی با کفشک‌های ترمز در داخل خود است. این دو جزء در سیستم‌های ترمز سیلندری با ایجاد اصطکاک باعث کاهش سرعت چرخ‌ها می‌شوند. اصطکاک باعث تجمع گازها و گرما در سیلندر می‌شود. منجر به کاهش قدرت ترمز خودرو می‌شود. به همین دلیل از ترمزهای سیلندری در اتومبیل‌های جدید استفاده نمی‌شود. ترمزهای دیسکی نسبت به سیستم‌های سیلندری بسیار قابل اعتمادتر هستند. زیرا لنت‌های ترمز آن در داخل محفظه فلزی قرار نمی‌گیرند. لنت‌های ترمز باید برای جلوگیری از انباشت بیش از حد گرما به طور مداوم تهویه شوند. ترمزهای سیلندری هنوز هم می‌توانند استفاده شوند زیرا فقط در چرخ‌های عقب مورد استفاده قرار می‌گیرند. چرخ‌های عقب به قدرت ترمز زیادی نیاز ندارند

نشت روغن از سیلندر ترمز

در صورتیکه روغن ترمز از سیلندرهای ترمز نشت کند، پس از باز کردن چرخها براحتی قابل مشاهده خواهد بود که این ایراد به 3 صورت زیر نیروی ترمز را ضعیف می‌کند:

 • در صورت ادامه دار بودن نشتی، سطح روغن ترمز در مخزن آن کم می‌شود و پس از پایین آمدن سطح آن از مقدار خاصی، بجای روغن ترمز، هوا وارد سیستم ترمز می‌شود و متعاقبا گیرایی ترمز ضعیف خواهد شد.
 • بخشی از روغن ترمز از سیلندرها فرار می‌کند و در نتیجه نیروی حداکثری ترمز، به سیلندرها و در نهایت لنتها وارد نخواهد شد.

اگر سطح لنتها و دیسک ترمز به روغن ترمز نشت شده آغشته شود، اصطکاک بین لنتها و دیسک کمتر شده و نیروی ترمز کاهش خواهد یافت.

فروش آنلاین لوازم و قطعات بدنه خودرو در سایت اگزوز یدکبازار قطعات خودرو در اگزوز یدک

نظرات شما

  افزودن نظر شما